- Opiekun domu: Minerwa McGonagall (do 1998 roku), Neville Longbottom
- Barwy: Złoto i Czerwień
- Zwierzę z herbu: Lew
- Założyciel: Godryk Gryffindor
- Mieszkańców domu nazywano: Gryfonami
- Relikwia założyciela: Miecz Gryffindoru i Tiara Przydziału
- Duch domu: Sir Nicholas de Mimsy-Porpington (Prawie Bezgłowy Nick)
- Wejście: za obrazem Grubej Damy.
- Miejsce: wieża Gryffindoru, wejście znajdowało się na siódmym piętrze.
- Cenione cechy charakteru: męstwo, odwaga, szczerość, szlachetność, prawość i sprawiedliwość.
- Pokój wspólny: przytulne, okrągłe pomieszczenie pełne stołów, kominków i wysiedzianych foteli. Na szczycie spiralnych schodów znajdowały się dormitoria uczniów.
Godryk Gryffindor — jeden z czworga legendarnych założycieli Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Na początku był dobrym przyjacielem Salazara Slytherina, jednakże pokłócił się z nim o pochodzenie uczniów przyjmowanych do Hogwartu. Slytherin chciał, aby do szkoły przyjmowano wyłącznie czarodziejów czystej krwi. Godryk nie zgadzał się z nim. Gryffindor założył swój dom, do których przyjmował uczniów odważnych i mężnych. Godłem Gryffindoru był lew, a barwami zostały czerwień i złoto.
Osoby należące do Gryffindoru są nadzwyczaj odważne, mężne, dzielne, szczere i uczciwe. Jego zwierzęciem jest lew, a barwami złoto i szkarłat. Opiekunem tego domu jest nauczycielka transmutacji, Minerwa McGonagall. Duchem Gryffindoru jest Prawie Bezgłowy Nick. W Gryffindorze "kwitnie męstwa cnota, króluje odwaga i do wyczynów ochota". Pokój wspólny Gryfonów znajdował się na siódmym piętrze w Wieży Gryffindoru. Wejścia strzegła Gruba Dama, z wyjątkiem krótkiego okresu w III tomie, kiedy to Syriusz Black próbował się tam włamać i przeraził ją do tego stopnia, że musiał ją zastąpić Sir Cadogan. Po podaniu hasła obraz odchyla się, a przez otwór w ścianie widać pokój wspólny Gryffindoru: przytulne, okrągłe pomieszczenie pełne stołów, kominków i wysiedzianych foteli. Na szczycie spiralnych schodów znajdują się dormitoria – komnaty sypialne z łożami, każde z kolumienkami w rogach, między którymi wiszą aksamitne, ciemnoczerwone zasłony. Kiedy chłopcy próbują się dostać do sypialni dziewcząt, schody zamieniają się w zjeżdżalnię. Nie dzieje się tak jednak w odwrotnym przypadku. Uczniowie przydzieleni do Gryffindoru mają w założeniu posiadać i rozwijać cnoty przypisywane swemu patronowi
- „Może w Gryffindorze,
Gdzie kwitnie męstwa cnota,
Gdzie króluje odwaga
I do wyczynów ochota.” - —Harry Potter i Kamień Filozoficzny
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz